Najwyższe budynki w Polsce

Najwyższe budynki w Polsce
www.translacja.net.pl

Obecnie największa liczba „drapaczy chmur” znajduje się w Warszawie. To właśnie stolica Polski oraz Wrocław były pierwszymi polskimi miastami, w których rozpoczęto budowę wysokich budynków, nie pełniących funkcji religijnych. W kolejnych latach budowano wieżowce w Katowicach, Krakowie, Chorzowie i w innych miastach. Najstarszy budynek w Polsce, który przekracza wysokość 100 metrów to Katedra św. Stanisława i św. Wacława z roku 1565, zlokalizowana w Świdnicy.

Pierwsze miejsce – Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Najwyższym budynkiem w Polsce jest Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Jego wysokość całkowita wynosi 237 metrów. Zlokalizowany jest na Placu Defilad 1. Budowla została wzniesiona w latach 1952-1955 jako „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Pałac Kultury wybudowano według projektu radzieckiego architekta, dlatego inspirowany jest drapaczami chmur z Moskwy. Te moskiewskie wieżowce to z kolei inspiracja amerykańskimi drapaczami w stylu art deco.

Pałac jest między innymi siedzibą Rady Miasta Stołecznego Warszawy, a także wielu instytucji użyteczności publicznej – kin, teatrów, muzeów. W Pałacu Kultury i Nauki organizowane są wystawy, targi i kiermasze. Przed głównym wejściem możemy podziwiać rzeźby przedstawiające Adama Mickiewicza oraz Mikołaja Kopernika.

Drugie miejsce – Warsaw Spire

Tuż za Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie plasuje się Warsaw Spire z wysokością całkowitą 220 metrów. Budynek także zlokalizowany jest w stolicy i stanowi kompleks biurowy w dzielnicy Wola. Cały kompleks składa się z trzech budynków – ten najwyższy oraz dwa boczne o wysokości 55 metrów.

Oficjalnie został przekazany do użytku w 2016 roku. Wewnątrz kompleksu znajduje się przestronny plac, otoczony zielenią i otwarty dla mieszkańców. Oprócz drzew i różnego typu innych roślin, znajduje się tam nawet jeziorko oraz strumień kaskadowy.

Trzecie miejsce – Sky Tower we Wrocławiu

Wciąż na podium, ale na trzecim miejscu najwyższych polskich budynków znajduje się wrocławski Sky Tower. Jego wysokość całkowita wynosi 212 metrów. To w istocie kompleks budynków o charakterze biurowym, mieszkalnym, rekreacyjnym oraz handlowo-usługowym.

Pierwszy projekt budowlany zakładał aż 6 budynków, które w kolejnym projekcie zostały zredukowane do liczby trzech.

Czwarte miejsce – Warsaw Trade Tower

Już nie na podium, ale nadal wysoko – Warsaw Trade Tower z wysokością całkowitą 208 metrów. Wieżowiec o charakterze biurowym znajdujący się w Warszawie w dzielnicy Wola. Budowa rozpoczęła się z czerwcu 1997 roku, a zakończyła w listopadzie 1999 roku. Wieżowiec został zbudowany przez koreański koncern „Daewoo”, który to odsprzedał budynek amerykańskiej firmie „Apollo-Rida”. Warsaw Trade Tower składa się z 42 kondygnacji naziemnych.

Wieżowiec pełni funkcje biurowe, handlowe, a także parkingowe. Niedawno (2015-2016) biurowiec został poddany gruntownej modernizacji, by wprowadzić wiele udogodnień – wydzielono parking dla food-trucków, stworzono strefę do relaksu oraz salę treningową, zaaranżowano wspólną jadalnię i przebudowano lobby.

water jet
https://www.hkl.pl/