Zamki, kościoły i ratusze, czyli najładniejsze budynki w Polsce

Zamki, kościoły i ratusze, czyli najładniejsze budynki w Polsce
domowykomfort.pl

Polska to kraj, który powinniśmy docenić. Znajduje się tu wiele pięknych budynków, zachwycających nie tylko wyglądem, ale i swoją historią. Zamki, pałace, ratusze, kościoły i wiele innych budowli z pewnością można umieścić na liście miejsc do zobaczenia.

Zamek obronny w Malborku

Najwybitniejsza budowla gotyckiej architektury obronnej, czyli Zamek w Malborku! Co ciekawe, to największy na całym świecie zamek, pod względem powierzchni. Wzniesiony przez zakon krzyżacki. Jego budowa rozłożyła się na kilka etapów i trwała od 1280 do połowy XV wieku. Cały zespół zamkowy w Malborku składa się z Zamku Wysokiego, Średniego i Niskiego (Przedzamcza). Budowla otoczona jest fosami i murami obronnymi. I choć dzisiaj robi niesamowite wrażenie, to kiedyś był jeszcze potężniejszy! Nie wszystkie zamkowe mury zdołały przetrwać do czasów współczesnych. Szacuje się, że na dzisiejszą postać zamku składa się 12-15 milionów cegieł, a kiedyś było to 30-50 milionów!

Kościół Mariacki w Krakowie

Wybitną budowlę sztuki gotyckiej możemy podziwiać również w Krakowie – Kościół Mariacki. Pełna nazwa brzmi: Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Budowany w XIV i IX wieku i położony na Rynku Głównym, na Placu Mariackim. Naszą uwagę we wnętrzu powinien przykuć słynny ołtarz wykonany przez Wita Stwosza w XV wieku. Wielobarwne malunki naścienne zostały wykonane przez Jana Matejkę. Z wieży Kościoła co godzinę wygrywany jest Hejnał Mariacki przez trębacza. Wyróżnikiem Kościoła Mariackiego są dwie wieże. Legenda głosi, że wzniesienie dwóch wież zlecono dwóm braciom, którzy rywalizowali ze sobą o to, który stworzy wieżę wyższą i piękniejszą. Starszy brat zabija młodszego, a dręczące go wyrzuty sumienia sprawiają, że sam popełnia samobójstwo. Nóż, którym dopuszczono się zbrodni wisi pod jedną z arkad Sukiennic.

Ratusz w Poznaniu

Za jedną z piękniejszych budowli renesansowych uznawany jest Ratusz w Poznaniu. Zlokalizowany na poznańskim Starym Rynku i wzniesiony na przełomie XII i XIV wieku. Pierwsza wzmianka o nim pojawiła się w dokumentach z 1313 roku. Obecnie w środku ratusza znajduje się Muzeum Historii Miasta Poznania. Z zewnątrz ratusz robi niesamowite wrażenie, a to dzięki wieżyczkom i fasadom. Na środkowej, małej wieży znajduje się zegar, a nad nim platforma, na której każdego dnia, w południe, pokazują się dwa bodące się (dwanaście razy) koziołki. Wygrywany jest wtedy hejnał miasta.

Kościół Pokoju w Świdnicy

Kościół Pokoju pod wezwaniem Trójcy Świętej w Świdnicy do zabytkowa budowla sakralna, którą wzniesiono na mocy porozumień traktaty westfalskiego. Od 2001 roku kościół ten figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to niezwykle dekoracyjny budynek, zachwycający z zewnątrz i w środku. Wewnętrzne ściany pokryte są malowidłami i dekoracjami. Wśród cennych zabytków kościoła należy wymienić barokową ambonę z 1728 roku, ołtarz z 1752 roku oraz zabytkowe organy i piękne malowidła.

Ratusz w Zamościu

Głównym budynkiem na Starym Mieście w Zamościu jest Ratusz. Usytuowany w północnej pierzei Rynku Wielkiego, mogący pochwalić się ponad 50-metrową więżą zegarową i szerokimi schodami. Budowę ratusza w pierwszej formie rozpoczęto w 1591 roku. Początkowo, jego wygląd odbiegał od obecnego. Latem w samo południe wygrywany jest hejnał z wieży ratuszowej. Co ciekawe, hejnał grany jest tylko na trzy strony świata, gdyż Jan Zamoyski nie był przychylny co do Krakowa i zakazał grać w jego kierunku..

wózek widłowy lpg
https://multichem.pl